Lindsey Stirling

Lindsey Stirling je americká houslistka, skladatelka, tanečnice a zpěvačka, která se narodila 21.9.1986 v kalifornské Santa Aně Stephenovi a Diane Stirlingovým. Pochází z celkového počtu 5 sourozenců, kdy má jednu starší a jednu mladší vlastní sestru a pak také dva mladší adoptované sourozence (bratra a sestru). V průběhu dětství vyrůstala v Gilbertu v Arizoně, při vysoké škole pak pobývala v Provu v Utahu, dnes trvale bydlí v Los Angeles.

Lindsey Stirling, zdroj: lindseystirling.com

Od útlého dětství si přála hrát na housle a tančit, složitá finanční situace však umožňovala rodičům hradit pouze jednu lekci a to ještě v trvání 15 minut jednou za dva týdny. Lindsey si zvolila housle a lásku k nim dodnes neztratila. V průběhu dospívání se pokoušela hrát i na zobcovou flétnu, u té však nezůstala. Věnovala se také hraní kopané a přespolnímu běhu. 

V roce 2005 se účastnila soutěže Arizonská Juniorská Miss. Tu i se svou dnes již typickou hrou na housle vyhrála a kvalifikovala se tím do celonárodní soutěže Americké Juniorské Miss, kde obdržela cenu Spirit Award (převedeme-li cenu do sportovní terminologie, jde o takovou cenu „fair play“, kterou hlasováním vybraly samy účastnice). 

Lindsey poté začala vystupovat na malých akcích, festivalech a podobných událostech. Zároveň byla součástí kapely Stomp on Melvin a country kapely Charlyho Jenkinse, než se v roce 2010 přihlásila do soutěže Amerika má talent. V prvním kole porotu i diváky uchvátila, v tom druhém jí ale bylo řečeno, že není dost dobrá na to, aby hrála na housle a tančila zároveň. Jeden z porotců pak přirovnal její hru ke krysímu skřípění. Lindsey však nic nevzdala a i díky kameramanovi Devinu Grahamovi, který si ji v soutěži vyhlédl, začala vydávat svá hudební videa na serveru YouTube, konkrétně na kanále LindseyStomp. 

Kombinace hry na housle, moderní hudby a tance diváky a posluchače uchvátila natolik, že se ne dlouho poté stala Lindsey internetovou senzací. Nejdřív vydala krátké EP, které obsahovalo 3 skladby (Spontaneous Me, Transcendence a Song of the Caged Bird). Všechny tyto skladby se pak objevily i na debutovém studiovém albu, které se jmenovalo jednoduše Lindsey Stirling. Deska měla obrovský úspěch a Lindsey také vyrazila na své první hudební turné po USA. 

Další úspěchy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Různá ocenění (Billboard Award, Streamy Award nebo ECHO Award), vyprodané haly po celém světě, další 3 hudební alba úspěšně dobývající různé hitparády (Shatter Me, Brave Enough a Warmer in the Winter) či miliony odebírajících na youtube kanále. To všechno je Lindsey Stirling. Ta Lindsey Stirling, která uchvacuje nejen hudebním a tanečním uměním, která úspěšné kombinuje, ale i ta Lindsey Stirling, která si srdce fandů získává i tím, jakou je osobností.